Prisvinnere

Dronning Sonja Sangkonkurranses mål er å fungere som en plattform for våre deltakere der de kan utvikle bærekraftige karrierer. Siden 1988 har konkurransen ønsket å skape en internasjonal arena for musikk i Norge, der unge talenter får muligheten til å eksponere seg for en internasjonal jury. Konkurransen kan vise til å ha fungert som et springbrett for mange prisvinnere og deres karrierer på operascenen. Flere av disse har også etablert vellykkede karrierer som solister i recital med orkestre og i andre arenaer. Les mer om våre tidligere prisvinnere og deres karrierer ved å klikke på navnene under. Informasjonen er lånt fra operabase.com.

2021

Maria Motolygina (sopran, Russland), førsteprisvinner
Badral Chuluunbaatar (baryton, Mongolia), andreprisvinner
Inna Demenkova (sopran, Russland), tredjeprisvinner
Erika Baikoff (sopran, USA), finalistprisvinner
Brent Michael Smith (bass, USA), finalistprisvinner
Lydia Hoen Tjore (sopran, Norge), finalistprisvinner og vinner av Ingrid Bjoners stipend for beste norske deltaker
Liv Redpath (sopran, USA) prisvinner for beste tolkning av Lied

2019

Sergey Kaydalov (baryton, Russland), førsteprisvinner
Stefan Astakhov (baryton, Tyskland), andreprisvinner 
Adam Kutny (baryton, Polen), tredjeprisvinner og vinner av pris for beste tolkning av Lied

Theodore Browne (tenor, Tyskland), finalistprisvinner
Natalia Tanasii (sopran, Moldova), finalistprisvinner
Meigui Zhang (sopran, Kina), finalistprisvinner

Astrid Nordstad (mezzosopran, Norge), vinner av Ingrid Bjoners stipend for beste norske deltaker

2017

Mario Bahg (tenor, Sør-Korea), førsteprisvinner 
Giovanni Sebastiano Sala (tenor, Italia), andreprisvinner 
Alexander Roslavets (bass, Hviterussland), tredjeprisvinner og vinner av pris for beste opptreden av norsk musikk
Ruslana Koval (sopran, Ukraina), finalistprisvinner
Pavel Petrov (tenor, Hviterussland), finalistprisvinner

Christian Valle, bass-baryton (Norge) vinner av Ingrid Bjoners stipend for beste norske deltaker

2015

Lise Davidsen (sopran, Norge), førsteprisvinner og vinner av pris for beste opptreden av norsk musikk, og vinner av Ingrid Bjoners stipend for beste norske deltaker
Elsa Dreisig (sopran, Frankrike), andreprisvinner  
Yuriy Yurchuk (baryton, Ukraina), tredjeprisvinner
Leon Kosavic (baryton, Kroatia), finalistprisvinner
Alexey Lavrov (baryton, Russland), finalistprisvinner

2013

Kristina Mkhitaryan (sopran, Russland), førsteprisvinner
Andrew Stenson (tenor, USA), andreprisvinner
Mélissa Petit (sopran, Frankrike), tredjeprisvinner
Hamida M. Kristofferen (sopran, Norge), finalistprisvinner og vinner av beste opptreden av norsk musikk, og vinner av Ingrid Bjoners stipend for beste norske deltaker
Brandon Cedel (bass-baryton, USA), finalistprisvinner

2011

Dong-Hwan Lee (baryton, Sær-Korea), førsteprisvinner 
Ingeborg Gillebo (mezzosopran, Norge), andreprisvinner og vinner av Ingrid Bjoners stipend for beste norske deltaker
Uliana Alexyuk (sopran, Ukraina), tredjeprisvinner
Kateryna Kasper (sopran, Ukraina), finalistprisvinner og vinner av pris for beste opptreden av norsk musikk
John Chest (baryton, USA), finalistprisvinner

2009

Seung-Gi Jung (baryton, Sør-Korea), førsteprisvinner 
Jacquelyn Wagner (sopran, USA), andreprisvinner
Adrian Angelico (mezzosopran, Norge), finalistprisvinner og vinner av Troldhaugen Grieg prisen
Katharina Persicke (sopran, Tyskland), finalistprisvinner
Nadine Sierra (sopran, USA), finalistprisvinner  

2007

Audun Iversen (baryton, Norge), førsteprisvinner 
Anita Watson (sopran, Australia), andreprisvinner
Nina M. Gravrok (sopran, Norge), tredjeprisvinner
Mari Eriksmoen (sopran, Norge), finalistprisvinner
Erika Roos (sopran, Sverige), finalistprisvinner og vinner av Troldhaugen Grieg prisen

2005

Daniel Behle (tenor, Tyskland), førsteprisvinner og vinner av Troldhaugen Grieg prisen
Peter McGillivray (baryton, Canada), andreprisvinner 
In-Sung Sim (bass, Korea), tredjeprisvinner

2003

Olga Mykytenko (sopran, Ukraina), førsteprisvinner 
Measha Brueggergosman (sopran, Canada), andreprisvinner og vinner av Troldhaugen Grieg prisen
Vladimir Baykov (bass, Russland), tredjeprisvinner

Vibeke Kristensen (sopran, Norge) vinner av prisen for beste norske deltaker

2001

Marita Kvarving Sølberg (sopran, Norge), førsteprisvinner og vinner av Troldhaugen Grieg prisen, og vinner av prisen for beste norske deltaker
Galina Sidorenko (mezzosopran, Russland), andreprisvinner
Yorck Felix Speer (bass-baryton, Tyskland), tredjeprisvinner

1999

Virginia Tola (sopran, Argentina), førsteprisvinner 
Oana Andra (mezzo-sopran, Romania), andreprisvinner 
Ayk Martirossian (bass, Armenia), tredjeprisvinner 
Helene Ranada (mezzosopran, Sverige), finalistprisvinner og vinner av Troldhaugen Grieg prisen

1997

Liao Changyong (baryton, Kina), førsteprisvinner
Valentina Kutzarova (mezzosopran, Bulgaria), andreprisvinner og vinner av Troldhaugen Grieg prisen
Ofelia Sala (sopran, Spania), tredjeprisvinner 

Hege Gustava Tjønn (sopran, Norge), vinner av prisen for beste norske deltaker

1995

Akie Amou (sopran, Japan), førsteprisvinner
Tigran Martirossian (bass, Armenia), andreprisvinner 
Deng-Feng Zhao (tenor, Kina), tredjeprisvinner
Annette Seiltgen (mezzosopran, Tyskland), finalistprisvinner
Melanie Diener (sopran, Tyskland), finalistprisvinner og vinner av Troldhaugen Grieg prisen
Åshild Skiri Refsdal (Norge), vinner av stipend fra Postbanken for beste norske deltaker
1992 (piano)
Simone Pedroni (Italia), førsteprisvinner
Folke Nauta (Nederland), andreprisvinner
Sigurd Slåttebrekk (Norge), tredjeprisvinner
Victor Lyadov (Russland), finalistprisvinner
Francesco Libetta (Italia),finalistprisvinner og vinner av pris for beste tolkning av norsk musikk

1988 (piano)

Nigel Hill (Storbritannia), førsteprisvinner
Jeffrey Biegel (USA), andreprisvinner
Sergey Schepkin (Russland), tredjeprisvinner
Eckhart Heiligers (Tyskland), finalistprisvinner